כיצד למנוע נזק בכוננים קשיחים

מהם כוננים קשיחים ?

כונן קשיח, הארד דיסק או HDD הם הכינויים המוכרים להתקן המאכסן מידע וקבצים. ישנם סוגי טכנולוגיה שונים, לאחסון מידע דיגיטלי. ההבדל בין כונן קשיח להתקני אחסון אחרים הוא, שלהבדיל מכונני SSD או כונני Flash כמו כונני USB וכרטיסי זכרון,  הוא שהראשונים מתבססים על מכניקה כלומר על חלקים נעים של רכיביהם. הרכיבים העקריים של הכוננים הקשיחים הן הפלאטות וראשי הקריאה-כתיבה.מדובר במכניקה עדינה, שמאד מזכירה את שעוניי היוקרה ברמצ הדיוק והרגישות שלהם.

כונן קשיח בנוי ממספר דיסקות (אותן פלאטות שאוזכרו לעיל), בעלות ציר משותף, שבמרווח שבינהן נכנס רכיב ראשי הקריאה-כתיבה אשר מרחף במרחק מזערי. הפאלטות האלו מצופות בעת ייצורן בחומר שניתן למגנט אותו. פעולת המיגנוט קובעת האם מידע הנמצא בנקודה מסויימת בדיסק הקשיח תכיל את הערך אחד או אפס, שזו הצורה שבה יודע מחשב, לאחסן נתונים.

רכיב הקריאה-כתיבה הוא רכיב אלקטרוני מיקרוסקופי שיכול להתלש עם יבוא במגע עם הדיסקות המסתובבות במהירות רבה בעת שהכונן פועל. אותו מגע עשוי להגרם מכמה סיבות.

  1. חבטה או נפילה של התקן האחסון.
  2. נפילת מחשב שבתוכו הכונן הקשיח מותקן.
  3. אי סדירות באספקת החשמל לכונן.
  4. ניתוק לא מסודר של כונן (כשמדובר בכונן חצוני).
  5. בלאי מכני הכונן הפך ל "עייף".
  6. עבודה בסביבה לא עויינת שמתאימה לכונן

כיצד להמנע מנזקים לכוננים קשיחים?

על-מנת למזער את הסכנות ויתכנותם של נזקים בכוננים קשיחים, יש לשמור עליהם היטב בעת פעולתם. באופן תיאורטי, יש לכונן קשיח סכוי להפגע פחות כאשר הוא במצב מנוחה, מאשר עם הדיסק היה מחובר בעת שסבל מחבטה או נפילה. אם מתייחסים להיבטים של מניעת נזקים כתוצאה מאספקת החשמל, יש כמה דרכים להאריך את חיי הכוננים שלכם.

כשמדובר בכונן המחובר למחשב נייד, יש לוודא שהסוללה שלו תקינה, שהמחשב שלכם מסוגל להמשיך לפעול גם אם מתרחשסקת חשמל או ניתוק בשוגג, של המטען שמזין את המחשב. כשמדובר במחשבים משרדיים וביתיים  קיימים פתרונות המוכרים בשם "אל-פסק". בדברינו על כונים קשיחים חצוניים, חובה לוודא שמבצעים תהליך ניתוק מסודר של כבל ה USB מן המחשב. כמובן שיש לבצע שמירה מסודרת של הקובץ שאותו ערכנו, טרם הניתוק.

היבט נוסף, שיכול לתרום לחיי הכונן, היא תפעולו בתנאים ראויים. יש להמנע מלתפעל או לאחסן כוננים בסביבות שיכולות להחשב "כעוינות". הדבר כולל המנעות מחשיפה ממושכת לחום, אור שמש חזק, לחות, רעידות ווברציות. יש כמובן להמנע מסביבות בעלות שדות מגנטיים חזקים כמו אלה הקיימים  במכשירים רפואיים מסויימים. וגם היכן שיש אלקטרו-מגנטיות חזקה.

נתקלתם בבעיה? אתם מוזמנים לפנות ל ביט ביט דרך עמוד יצירת קשר