כיצד למנוע נזק בכונניי USB

כונני פלאש (בעברית כונני בזק), הם התקני אחסון נתונים פופולריים מכיוון שקל לגשת אליהם מכל מקום עם יציאת USB. הם גם קטנים מספיק כדי שניתן יהיה לשאת אותם בארנק או על מחזיק המפתחות (חכן כנויים Disk On Key). יש להם יכולת לעבור הרבה מחזורי כתיבה/מחיקה, של מידע. הצקניי אחסון נוספים הפועלים בטכנולוגיה זו הם כרטיסיי הזכרון שועלים במצלמות ובטלפונים הניידים. כונני הבזק מציעים פתרון מתאים לאחסון זמני של מידע, כמו אותן מצגות או מסמכים אחרים. להבדיל מכוננים מכניים (כונני HDD).  לכונני הבזק אין חלקים נעים. במקום זאת, הם מורכבים ממעגלים מודפסים (PCB) המכוסים במארז גומי או פלסטיק ומסתמכים על טכנולוגיית Flash Memory – סוג של זיכרון לא נדיף. כחומר המידע נשמר שם, גם אם הכונן מנותק ממקור המספק לו זרם חשמלי.

אף כי העיצוב הטכנולוגי שלהם הינו חסר רכיבים שבירים או חלקים נעים, כונני הבזק מסוג USB יכולים להיות רגישים יותר לנזק.  חלק מהסימנים הנפוצים של כונן USB פגום הן שגיאות,בעת נסיונות לעבוד עם דאטה שעליהם או כשרוצים לכתוב אליהם נתונים חדשים.  עוד סיפטומים אטםיניים לכשל בכונני ה USB זה שהמערכת לא מזהה אותו ונתונים בלתי קריאים בכונן הבזק כונני פלאש מועדים יותר  יותר לתאונות מאשר התקני אחסון אחרים. רובם נובעים מגודלם הקטן. הגעתם לידיים לא נכונות או. לחלופין, משימוש לא נכון  שכולל ניתוקו שלא לפי הכללים ,מה שעלול לגרום נזק לכונן הבזק מסוג USB. במקרים כאלה,הנתונים עלולים  להפוך לבלתי נגישים.ואז יתכן שיהיה צורל לשחזר את הנתונים בעזרת מומחים.

אחד הגורמים לנזק לכונני USB מצוי באופן השמוש בהם. כאשר כונן הבזק מסוג USB מחובר באופן רציף למחשב, הוא יישאר חשוף באופן רציף עם מתח חשמלי לתקופות הנחשבות לארוכות.כצוצאה מכך כונן הפלאש מתחמם יצר על המידה ובסופו של דבר מפסיק לפעול.מלבד ההרגל הלא בריא של השארת כונן פלאש מחובר לצמיתות למחשב גורם זיכון גבוה לכשל בהתקן האחסון ולהשחתה משמעותית של הנתונים.המאוחסנים בו, קשורה חאופן השימוש. אומנם נובע מהאמור קודם שמומלץ לנתק את ההתקנים אבל יש לעשות זאת לפי ההוראות. המציאות מראה שלמרות כל האזהרות, רוב המשתמשים נוטים להתעלם מהכללים להסרה נכונה של כונני USB. כאשר ניתוק התקן ה-USB נעשה במהלך כתיבה או העברת קבצים שעלול להוביל לאובדן נתונים בלתי הפיך.

נזקים לכונן הבזק מסוג USB עשוי לנבוע מפגיעה ברכיבים הזעירים. המיקרו-בקרים, הקבלים והנגדים. פגיעה באלה כצוצאה מהמצואר לעיל מובילים לכך שהכונן ייצא מכלל פעילות. לצד האמור לגבי פגיעות פיזיות, ונזק חיצוני, שבבי NAND (אלור רכיביי באלקטרוניקה בה נשמר  המידע עצמו), עלולים ליפול מהלוח המודפס של הכונן גם הם כתומאה מנזקיי חום כתומאה מחשיפה להתחממות יתר או לשימוש מופרז כנזכר קודם. זו סיבה נוספת לכשל בכונני הבזק. כדי לשחזר קבצים שאבדו, במקרה כאלה, יידרש תיקון או החלפה של הרכבים שנפגמו ביידי מומחים לשחזור מידע.

אחד מגורמיי הנזק היותר נפוצים, שנגרמים למעגל המודפס הוא פועל יוצא להסרה פתאומית או גסה של כונן ההבזק מיציאת ה-USB של המחשב. גורם נוסף הוא  כאשר נוצר נזק למחבר שהתכופף או נשבר, המצב זה רכיבי כונן הבזק מסוג USB עלולים לסבול מקצר חשמלי. כדי למנוע אובדן נתונים המצב כזה, יש לודא ש שכונן ההבזק מנותק ואינו משומש עד לשזה עובר תיקון.צריך לזכור שזול עלול להיות יקר. כשבוחרים בהתקן אחסון הזול ביותר, עלולות להיות לכך השלכות בן ברמת העמידות הפיזית אל גם בזיוםים היחס לבצועיי המוצר בהיבטים של מהירויות קריאה וכתיבה..

לכל מדיות הפלאש יש מספר מחזורי כתיבה ומחיקה מוכתבים מראש. כמובן שזה ייקח שנים לשחוק את כונן הבזק אם אופי השימוש בו הוא של כמה פעמים בחודש. עם זאת, ברגע שהוא מגיע למגבלת מחזורי הכתיבה חלק מהזיכרון של הההתקן עלול להפסיק לתפקד כראוי, מה שבסופו של דבר יגרום לנתונים להיפגם או לאיבוד.  ככל שהמשתמש  מטפל היטב בכונן ה- USB או כרטיס הזכרון שלו, גך אלה יחזיקו מעמד זמן רב יותר. ואם אי פעם נתקלת בבעיה שמובילה לאובדן נתונים חשוב, ביט ביט צברה מקרים אין ספור של מקרי אובדן נתונים שנפתרו בהצלחה מכונני USB.

אנו נשמח לענות לשאלות ולתת מענה.נתקלתם בבעיה? אתם מוזמנים לפנות ל ביט ביט בעמוד יצירת קשר.